1888-1889 Dolgeville City Directory Part 3
Herkimer County, NY




The Herkimer County 1888-9 Directory is a great source for filling in the missing census records of 1890. Individuals in this directory would have likely been in the federal census of 1890. As Jo Dee Frasco said in her transcription of the 1869-1870 directory, "In producing these directories, a few residents may have been missed. Absence of a family or person does not always mean that they didn't live there." All original spellings and punctuations were retained from the original records and have been proofread by a third party to ensure a proper transcription. Due to the size of the files, the directory has been split into three files.

From Herkimer County 1888-9 Directory, published by Lant & Silvernail, Valatie, Columbia County, N.Y.

Robert Lorick
Contributing Editor


1888-1889 Dolgeville City Directory Part 3
Last Name
First Name
TitleWidow
Occupation
Business Location
Type of Residence
number
Palmer Wilford A.

teamster
h Ann n Main
Penn John Capt.
cas-fitter
house N Main
Perkins Clinton

mill operator
house Elm
Perkins Frederick

mill operator
house r Elm
Pesce Joseph

shoemaker
bds N Main
Pfeil William

stone-cutter
house Spofford ave
Phillips James

mill operator
bds Loomer House
Platt John

blacksmith N Main house N Main
Platt Marliriss
(widow Samuel)

house N Main
Polaka Moses

shoemaker
bds Winton la cor Ann
Polscher Alfred

clerk
rooms N Main
Polscher Ernest

book-keeper Dolge's mills
rooms N Main
Pomma Arthur

clerk
house Elm n Helmer ave
Poppleton William

mill operator
house N Main
Poschwa John

shoemaker
house Lamberson
Post John H.

carpenter
h Little Falls ave
Potter Charles

teamster
house S Main
Preiss Albert

shoemaker
house Ann n limits
Quackenbush Hiram

carpenter
house Gibson
Ranft Charles

stone cutter
house Rundell
Ranson Sidney G.

produce dealer
house N Main
Ranson William M.

mill operator
bds S Main
Rasbach Warren

foreman
h High Falls c Howard
Reith Charles

felt maker
house 9 Ten Com'dts
Reith Reinhold

mill operator
house Gibson
Richards
Prof.
school Teacher
bds Cottage Hotel
Riesmeyer Joseph

packer
bds 2 Winton la
Rizzo Ralph

shoemaker
bds Spencer n Main
Robinson Mary Jane
(widow Myron)

h Spencer
Robinson Thereon

cheese maker
house Spencer
Rockwell Eugene

engineer
house N Main
Rosen Niles

book-keeper Dolge's Mills bds Elm
Roster William

laborer
house S Main
Rudes Harvey

electrician
h Spencer n S Main
Rundell Oscar

book-keeper
h S Main c Spencer
Rurey Robert



bds Ann n limits
Ryan Thomas

barber N Main bds do.
Sager Henry F.

tinner
house N Main
Sanford Joel B.

asst. foreman
h S Main n Spencer
Scherenberg Fred. W.

carpenter
h Lamberson
Schiller Albert

shoemaker
bds 13 Ten Com'dts
Schlaich Charles

shoemaker
house State
Schmidt Englebert

mason
house S Main
Schuchardt William

foreman
bds Cottage Hotel
Schwanbach Jacob

shoemaker
house N Main
Schwartzer Henry

shoemaker
bds 15 Ten Com'dts
Scott Fred.

carpenter
house N Main
Seeberger Rudolph

shoemaker
h in school building
Seeley Melton

carpenter
house Faville ave
Shedd O. Bert

dentist N Main house do
Silvernail William

carpenter
house Main cor Elm
Simpson George C.

painter
house Elm
Slauson Caroline
(widow Dennis)

S Main c Spencer
Smith David

fireman
house Howard
Smith Eugene

teamster
house N Main
Snell Aleron

teamster
house N Main
Snell Horatio

butcher
house N Main
Snell Irving

mill operator
house N Main
Snell Nathan A.

hammer maker
house State
Spoar Aaron S.

teamster
bds Lamberson
Spoar John I.



house Lamberson opp school house
Spoar Levi

teamster
bds Lamberson
Spoar William

felt maker
bds Lamberson
Spofford & Co.


mfg. Of piano action and organ hdw. r Dolge's Mills

spofford Carlton J.

(Spofford & Co.)
h N Main
Spofford Julius C.

tinsmith
h S Main opp Ann
Spofford Mary J.
(widow John P.)

h N Main
Springer William

mill operator
h 15 Ten Com'dts
Solscher Alfred

clerk
rooms N Main
Steele Florence Miss
teacher
bds Lamberson
Stewart Charles R.

farmer
house S Main
Stewart John W.

Prin. Union Free School
h S Main
Stoddard House


(W. F. Stoddard, pro.) Main cor Ann

Stoddard W. F.

(pro. Stoddard House)
Main c Ann
Strobel C. G.

physician S Main h do.
Sullivan Charles

clerk Dolge's Mills bds S Main
Sullivan Cornelius

mill-operator
h S Main
Sullivan Daniel

mill-operator
bds S Main
Supple Henry

hammer-maker
h Ann n Winton la
Sutlers Phoebe
(widow Jesse)

house N Main
Sutton Maria

stenographer Dolge's Mills h S Main
Swackhamer Eldridge

farmer
house N Main
Talcott Fred N.

carp.
house Helmer ave n Elm
Tandler Franz

felt maker
h 3 Ten Com'dts
Tanner Laurin G.

packer felt
house State
Tanner Orin

carp.
house Winton la
Tenbroeck Harry

faremen
house Brockett ave
Thomas Lewis

mill operator
bds n Brockett bridge
Thornton Charles

prop. Stage line
h N Main
Thresher James

mason
h Ann opp Winton la
Thresher Ebin

laborer
house N Main
Timmerman David

laborer
house House
Timmerman John

saloon N Main h do.
Timmerman William

mill operator
h Howard
Tripp Alice

waiter Loomer House bds do.
Tucker Edwin

carpenter
house Rundell
Tyo Mary

wire-hand
bds Howard
Ullrich Leo

wool-worter
h Elm n Helmer ave
Valentine Harvey

laborer
house Lamberson
Valentine Nicholas

mill operator
h Lamberson
Van Buren Jacob



h Ann n Winton la
Varnis Lawrence

shoemaker
h Lamberson
Vedder Herman

carpenter
bds N Main
Vedder Melvin

livery S Main house do.
Verschoor Martin

felt maker
house N Main
Voigt Otto

book-keeper Dolge's Mills

Wagner Leonard

mill operator
h N Main
Walrath Edwin

laborer
h S Mani n Spencer
Ward Arbell
(widow Abner)

house 2 Winton la
Warkhaupt William

shoemaker
h Lamberson
Washburn Jacob

teamster
bds N Main
Waterman Chauncey

carpenter
house Spencer
Weaver Henry

laborer
house Spencer
West Elizabeth E.
(widow Leroy)

h S Main
West Nellie

dress maker
house S Main
Whitney Eugene

farmer
house N Main
Williams Margaret
(widow Stephen)

h S Main
Wilson Daniel C.

agt.
house S Main
Winkler & Yoran


blacksmiths opp Stoddard House

Winkler Robert

(W. & Yoran)
bds Rundell
Winters Charles

mill operator
h Ann n limits
Wirth Henry

shoemaker
bds 17 Ten Com'dts
Wolcott Hamilton F.

mason
house State
Wolf Fred

foreman
house Elm
Wood Edwin A.

mill operator
h Ann cor Winton la
Woolever Delia
(widow Nicholas)

house S Main
Woolever Hiram

mill operator
h Ann n Winton la
Woolever Jesse

teamster
house Ann n limits
Woolever Oliver

teamster
house S Main
Woolever Walter N.

tinsmith
house N Main
Yoran George H.

(Winkler & Yoran)
house S Main
Youker Mary
(widow Philip)

house Main opp Ann
Youker Sarah
(widow Levi)

house Ann n Main
Youker Warren

(manager Dolgeville Grist Mill)
S h Main
Youngs Nettie

mill operator
bds S Main n Ann
Zaehnli Adolph

shoemaker
house N Main
Zimmerman Jacob

sawyer
house N Main
Zimmerman William

mason
house S Main
Zipp Peter

watchman
house State
Zuckermann H.

shoemaker
h Ann opp Winton la

Thank you in advance for directing ALL requests for information about persons listed to the local historical societies and libraries, not to the site coordinators.

Return to Part 1 - Surnames A - G

Return to Part 2 - Surnames H - O

Back to Town of Manheim Section

Back to Herkimer/Montgomery Counties NYGenWeb

Back to New York State GenWeb


Created 9/23/03
Copyright © 2003 Robert Lorick
All Rights Reserved.